Bardzo często słyszę od moich klientów to pytanie. Wydaje mi się, że zadając to pytanie zastanawiacie się Państwo przede wszystkim czy sprawa jest na tyle skomplikowana żeby musiał się nią zajmować specjalista i czy jego wynagrodzenie jest tego warte. W odpowiedzi na to pytanie chciałbym uniknąć uogólnień i skupić się na konkretach.
Weźmy na warsztat konkretny rodzaj sprawy – sprawę o rozwód. W jej toku może się wydarzyć wiele rzeczy, których się Państwo nie spodziewacie, a z którymi adwokat poradzi sobie bez problemu. Zaczynając sprawę o rozwód należy złożyć pozew w sądzie. W zasadzie wystarczyłoby w pozwie napisać Państwa dane i określić, że oczekujecie Państwo aby sąd rozwiązał Państwa małżeństwo. Nie zawsze jednak jest tak prosto. W pozwie powinniście Państwo również określić czy oczekujecie aby to sąd ustalił winnego rozkładu małżeństwa. Jeżeli macie Państwo dzieci, które pochodzą z małżeństwa to w pozwie również trzeba określić w jaki sposób sąd miałby ustalić opiekę nad nimi. Żeby ustalić opiekę należy określić gdzie dzieci mają mieszkać, na jakich zasadach będziecie się Państwo z nimi widywać i kto będzie miał decydujący głos w kwestiach medycznych, edukacji itp. W pozwie trzeba również określić alimenty – kto komu będzie płacił, jaką kwotę, oraz uzasadnić dlaczego Sąd powinien przychylić się do żądanej przez Państwa kwoty. Gdy mieszkają Państwo razem należy również wskazać w jaki sposób będziecie Państwo korzystali z mieszkania. W pozwie można też złożyć wnioski o ustalenie alimentów, czy ustalenie kontaktów z dziećmi na czas trwania postępowania. Po złożeniu pozwu do sądu może się okazać, że sąd będzie oczekiwał dodatkowych dokumentów lub wyjaśnienia kwestii, które zawarliście Państwo w pozwie. Może się zdarzyć, że sąd nie przyjmie pozwu i go odrzuci lub nie przyzna Państwu alimentów czy kontaktów z dziećmi na czas trwania postępowania. Gdy pozew trafi do Państwa przeciwnika/małżonka będzie mógł na niego odpowiedzieć. Jego odpowiedź będzie do Państwa przesłana i znów będziecie Państwo mogli napisać swoje stanowisko w sprawie odpowiedzi. Odpowiedzi na każde pismo należy udzielać w odpowiednim terminie. Adwokat zadba aby ten termin został zachowany, a Państwa interesy i/lub żądania należycie sformułowane. W czasie trwania postępowania Państwa sytuacja lub sytuacja Państwa dzieci może się zmienić. Może okazać się, że to czego oczekiwaliście Państwo składając pozew stanie się nieaktualne i będzie trzeba powiadomić o tym sąd. Gdy sprawa trafi do sądu przebieg rozprawy jest regulowany przez sędziego przewodniczącego. To sędzia dba aby każdy z Państwa mógł wypowiedzieć się i zostać wysłuchany, to sędzia również przesłuchuje świadków. Możecie Państwo zadawać pytania świadkom, ale adwokat na pewno będzie wiedział jakie pytania warto zadać. W trakcie przesłuchania świadkowie również udzielają informacji, które mogą okazać się niejasne dla sądu lub warte uszczegółowienia. W takim przypadku adwokat również będzie wiedział jakie pytania zadać aby wyjaśnić sprawę oraz uściślić sytuację, gdy zachodzi taka potrzeba. Po przeprowadzonej rozprawie może okazać się, że wyrok jaki zostanie ogłoszony nie będzie dla Państwa korzystny. Można się od niego odwołać, ale również trzeba przestrzegać terminów do złożenia wniosku o uzasadnienie orzeczenia jak również terminu do złożenia apelacji.
To co wskazałem powyżej jest jedynie częścią wydarzeń jaki mogą Państwa spotkać na drodze postępowania w sądzie. Wskazałem je jednak po to abyście Państwo mogli sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto skorzystać z pomocy adwokata.
Najnowsze komentarze